COVID-19
Procedury bezpieczeństwa obowiązujące na terenie Przedszkola im. Aniołów Stróżów w okresie pandemii COVID-19 od dnia 04.10.2021 r. do odwołania
Informacje wstępne
- Od dnia 04.10.2021 r. przedszkole jest czynne w godzinach 7.00 -16.30.
- Na terenie przedszkola nie przebywają osoby z zewnątrz, nie będące pracownikami.
- Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Kalendarz uroczystości i wydarzeń jest ustalony zgodnie z zaleceniami GIS i MEN.
Przyprowadzanie i odprowadzanie dzieci
- Do przedszkola przyprowadzane są przez rodzica tylko dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Rodzic nie wchodzi do przedszkola, przekazuje dziecko pani, która w przedszkolu jest pomocą nauczyciela.
- W okresie adaptacyjnym (październik) za zgodą dyrektora, jeden z rodziców/opiekunów może wejść na teren placówki aby przyprowadzić/odebrać dziecko, zachowując wszelkie środki ostrożności.
- Dzieci przyprowadzane są do przedszkola do godziny 8.00. Do tej godziny rodzic przyprowadza dziecko i przekazuje je pomocy nauczyciela, która pomaga przy jego przebieraniu się i odprowadza do grupy.
- Chcąc odebrać dziecko, rodzic dzwoni do przedszkola i oczekuje przed budynkiem na dziecko. Pomoc nauczyciela, która przyprowadza dziecko, pomaga przy jego przebieraniu się i przekazuje rodzicowi.
- Przy wejściu do budynku dzieciom mierzona jest temperatura. W przypadku podwyższonej temperatury dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola.
Czas pobytu dziecka w przedszkolu
- Liczebność dzieci w grupie łączonej wynosi maksymalnie 20 osób.
- Podczas zabawy swobodnej podejmowane są starania o zachowanie bezpiecznej odległości (dzieci nie bawią się w jednym miejscu, a pojedynczo lub w grupach dwuosobowych).
- Dziecko przebywa w wyznaczonej sali, wyłącznie z nauczycielem i pomocą nauczyciela.
- Co godzinę nauczyciel wietrzy salę w której sprawowana jest opieka.
- Dzieci, pod nadzorem opiekunów często i regularnie myją ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z ogrodu.
- Po jedzeniu dzieci nie myją w przedszkolu zębów.
- Dzieci korzystają z przedszkolnego ogrodu. Po korzystaniu z placu zabaw znajdującego się w ogrodzie sprzęty są dezynfekowane lub myte z użyciem detergentów.
- Codziennie powierzchnie użytkowe (blaty, klamki, poręcze, włączniki światła itd.), sprzęt i rzeczy używane przez dzieci oraz pracowników są dezynfekowane.
- Usuwa się z sal przedmioty i zabawki, których nie można codziennie dezynfekować.
- Dzieci nie mogą przynosić z domu żadnych własnych zabawek.
- Nauczyciele i pomoce nauczyciela pracują wg ustalonego harmonogramu. Podczas sprawowania opieki unika się rotacji pracowników.
- Dokonywany będzie monitoring (raport pisemny) codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych i toalet, wietrzenie sal.
- Personel przedszkola może korzystać z indywidualnych środków ochrony.
Zasady funkcjonowania żywienia
- Obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzone zostaną zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników.
- Posiłki przywożone przez firmę catheringową są odbierane z zachowaniem szczególnych środków ostrożności - bez kontaktu pracowników z dostawcą.
- Szczególna uwaga zostanie zwrócona na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
Postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia u dziecka
- Dyrektor przedszkola wyznaczył i przygotował miejsce wyposażone w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować dziecko w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- W przypadku zauważenia symptomów choroby, np. kaszel, temperatura, złe samopoczucie, wyznaczona osoba (pomoc nauczyciela) niezwłocznie przechodzi z dzieckiem do wyznaczonego do izolacji miejsca, dezynfekuje ręce i ubiera środki ochrony osobistej (maseczka, rękawice) oraz pomaga założyć dziecku maseczkę. Pozostaje z nim, zachowując bezpieczną odległość, do momentu odebrania dziecka przez rodzica.
- Nauczyciel niezwłocznie zawiadamia o sytuacji dyrekcję przedszkola.
- Dyrektor przedszkola zawiadamia rodziców dziecka o zaobserwowanych objawach chorobowych i prosi o niezwłoczne odebranie dziecka.
Postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia u personelu
- Pracownicy i nauczyciele przedszkola zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem zostaje on niezwłocznie odsunięty od pracy:
- należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych dzieci;
- powiadomić właściwą miejscową powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną;
- stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik lub nauczyciel:
- należy poddać gruntownemu sprzątaniu;
- godnie z funkcjonującymi w przedszkolu procedurami;
- zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.)
- Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Zaleca się przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
- Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
Postępowanie na wypadek stwierdzenia zakażenia koronawirusem w placówce
- Dyrektor placówki jest upoważniony do podjęcia decyzji o zawieszeniu pracy przedszkola.
- Decyzje dyrektora w kwestii zawieszenia pracy przedszkola muszą być poprzedzone uzyskaniem zgody organu prowadzącego oraz pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Informacje końcowe
- W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk.
- W sali, w której przebywają dzieci, nauczyciele posiadają aktualne numery telefonów do szybkiego kontaktu z rodzicami. Rodzice zobowiązani są do odbierania telefonu/ natychmiastowego oddzwonienia.
- Upoważnienia udzielone do przyprowadzania i odbierania dziecka zachowują ważność.
Lębork, 28. 09. 2021 r.
Opracowane procedury opierają się na wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada 202o r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 i zostały dostosowane do warunków Katolickiego Przedszkola im. Aniołów Stróżów w Lęborku.